Dbanie o psa

 

W opiece nad psem niezwykle ważna jest troska o jego higienę i stan zdrowia. Psia higiena to dosyć zróżnicowana problematyka, ponieważ jest równocześnie skomplikowana i nie. Ważne jest, byśmy obserwowali naszego psa i wyciągali wnioski, co należy robić. Na przykład kąpanie psów to sprawa dyskusyjna. Jedni mówią, że psa należy kąpać raz w miesiącu, inni natomiast twierdzą, że tylko wtedy, kiedy pies wyraźnie się czymś wybrudzi. Niezależnie jednak od częstotliwości tych kąpieli, należy mieć świadomość, że niezbędne są nam konkretne zdrowe preparaty. Niedopuszczalna jest pielęgnacja psa z użyciem kosmetyków przeznaczonych dla ludzi, ponieważ wpływają one fatalnie na psią skórę i sierść.

Polecamy: fujicolor crystal archive paper


Oczywiście istotne jest także środowisko, w którym przebywa nasz pies. Jeżeli jest to tak zwany piesek kanapowy, który wychodzi na krótkie i konieczne spacery, to psia higiena jest bardzo łatwa do utrzymania bez konieczności częstych kąpieli. Ale w przypadku psów typu myśliwskiego albo tych lubiących biegać, sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Mają one często gęstą i długą sierść, która łatwo się brudzi. W tym przypadku kąpanie psów jest uzależnione od konkretnej sytuacji. Wiadomo, że po spacerze w trudnych warunkach atmosferycznych pies wróci brudny i trzeba go będzie wykąpać.


Jeszcze inna sytuacja jest wówczas, gdy nasz pies ma delikatną i trudną w pielęgnacji sierść. Tu konieczne jest, byśmy stosowali specjalnie dla nich przeznaczone zdrowe preparaty, nie tylko do kąpieli, ale także do rozczesywania. W takim przypadku zresztą kąpanie psów nie jest wskazane, lepiej i zdrowiej dbać o psa rozczesując i pielęgnując sierść za pomocą różnych szczotek i zgrzebeł.


Generalnie należy mieć świadomość, że psia higiena to jeden z czynników, który pozwala nam utrzymać naszego psa w dobrym zdrowiu i na pewno ułatwia nam dbanie o niego. Oczywiście to nie wystarczy, należy naszego psa odpowiednio karmić, podawać mu zdrowe preparaty i zapewnić możliwość ruchu, a będzie nam wdzięczny za troskę, zdrowy i szczęśliwy.